poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Spódniczka Falka

Spódniczka wykonana właściwie bez wyrabiania próbki:))


Jako miarka szerokości posłużył pasek. Pasek na szydełku wykonany półsłupkami.

Pierwsze założenie było, iż pasek będzie ścisły, jak najmniej rozciągliwy, będzie wtedy dobrze trzymał fason. Niestety dla małych dziewczynek takie rozwiązanie nie sprawdza się. Pasek rozciągał się i mimo dodania kolejnego guziczka, spódniczka wciąż spadała.


Do paska więc dodałam 4 paseczki wrabianej na szydełku gumki. To też nie sprawdziło się do końca. W ten sposób wrobiona gumka sprawiła iż paseczek był za bardzo ściągnięty i mimo, iż funkcję swoją spełniał, utrzymywał spódniczkę na miejscu, to jednak rozmiar spódniczki zmniejszył się o parę numerów i pasek zbyt mocno ściągał.

Ostatecznie na pasku zostały dwa rzędy gumki, która, jeżeli chodzi o ucisk spisała się bardzo dobrze, jednak dwa paski gumki, umieszczone po obu stronach paska, z pustym środkiem (środkiem bez gumki) daje efekt wybrzuszającego się paska.

I tutaj wpadłam na pomysł, aby do paska zastosować Divę Stretch, która ma właściwości gumki - więc cały pasek będzie równomiernie ściągnięty, tudzież rozciągnięty, bez efektu wybrzuszania.

PRZEPIS NA SPÓDNICZKĘPotrzebne rzeczy

1. szydełko (nr 2)
2. druty (nr 3,5)
3. Sunny Alize kolor nr 89 i nr 16
4. Gumka do wrobienia lub wszycia w pasek, ewentualnie Diva Stretch do wyrobienia całego paska.

PASEK

Wykonaj pasek na szydełku - szerokość 9 oczek, półsłupki. Zmierz obwód i do długości obwodu dziergaj. Po osiągnięciu zamierzonej długości, przerabiaj następująco:
- 2 rzędy półsłupki.
- w 3 rzędzie dziurka na guziczek czyli: 3 półsłupki, 3 oczka łańcuszka, 3 półsłupki.
- 7 rzędów półsłupków
- rząd z dziurką na guziczek
- wyrabiaj dziurki w co 7 rzędzie.
- docelowo powinno być 4 guziki, więc zrób 4 dziurki
- po wyrobieniu ostatniej dziurki przerób jeszcze 2 rzędy i zakończ pasek, ale nie urywaj nitki
- obrąb cały pasek oczkami ścisłymi. Poprowadź łańcuszek dookoła całego paska - nie pomijaj żadnego oczka.

SPÓDNICZKA - POCZĄTEK

1. Wzdłuż paska nabieraj oczka na druty, tak aby z każdego 1 oczka łańcuszka powstało 1 oczko.
2. Pierwszy rząd przerób samymi oczkami prawymi
3. W drugim rzędzie dobieraj oczko na przemian z prawym oczkiem: * oczko prawe, dobrane oczko*. Powtarzaj przez cały rząd - na drucie powinno być prawie dwa razy tyle oczek (prawie, gdyż pamiętaj o oczkach brzegowych;)). Dodane oczko nie powinno być narzutem - w tym miejscu nie powinno być "dziury"
4. Od kolejnego rzędu wyrabiaj wzór.

SPÓDNICZKA - FALBANKI

Poniżej schemat wzoru falbanki. Schemat jest na 11 oczek. I tutaj jedna uwaga. Oczka nabieramy do spódniczki i zwiększamy je - bez przeliczenia, czy zgadzają się ze wzorem, czy też nie. Wzór układamy w taki sposób:
- od strony dziurek na guziczki wzór zaczyna się od samego początku
- przerabiamy wzór do momentu, aż widać, że nie zmieści się kolejny - pozostałe oczka pozostają oczkami prawymi, tylko rząd oczek prawych na lewej stronie pozostaje bez zmian.
To bardzo prosty sposób, dodatkowo ta część spódniczki będzie pod spodem, więc tym lepiej, iż jest gładka.
SPÓDNICZKA - DZIURKI I NIE-DZIURKI

Wzór przedstawiony powyżej wyrabiamy do takiego miejsca, w którym spódniczka zakrywa tyłek. Po osiągnięciu zaplanowanej długości wyrabiamy dodatkowe oczko jako narzut.SPÓDNICZKA - ZMIANA KOLORU

Zmieniamy kolor zaczynając każdą nową nitkę przerabiać w rzędzie z oczkami prawymi na lewej stronie.

SPÓDNICZKA - WYKOŃCZENIE


Wyrabiaj spódniczkę powtarzając wzór na wybraną długość. Zakończ spódniczkę i w szydełkiem zrób obramowanie oczkami ścisłymi. 1 rząd - 1 oczko łańcuszka, 1 oczko dzianiny - 1 oczko łańcuszka.
Schowaj nitki i spódniczka gotowa do blokowania.


SPÓDNICZKA - BLOKOWANIE


Nadszedł czas na blokowanie. Sunny Alize w praniu traktuj bardzo delikatnie - najlepiej jest prać na lewej stronie (przy spódniczce na zakładkę ciężko to zrobić, ale warto wiedzieć, że ta włóczka wymaga delikatnego traktowania w praniu.
Przy blokowaniu warto podkreślić wszystkie falbanki wynikające ze wzoru, czyli rozciągać właśnie w tym miejscu. Pasek układamy tak, aby był zwarty - jego nie rozciągamy. Należy również uważać - bo kształt takiej spódniczki wykazuje do tego tendencje - aby nie rozciągać za bardzo końców. Jeżeli końce spódniczki rozciągniemy za dużo w porównaniu do reszty - efekt będzie taki, iż przód spódniczki będzie dużo za duży niż tył - co w noszeniu będzie jeszcze bardziej widoczne, jako, że to tyłek zwykle wystaje i jeszcze bardziej skraca długość;))

Miłego noszenia!

15 komentarzy:

 1. Och, jaka fantastyczna:)
  Pozdrawiam, Marlena

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki opatrzności za Divę! I tak sobie myślę, że to w tej chwili najlepsze rozwiązanie z możliwych. Kiedyś zastanawiałam się nad zrobieniem sobie paska i wykombinowałam, że będę go spinać broszką na agrafce - wtedy miałabym lepsze możliwości dopasowania go. Ale Diva to jeszcze lepszy pomysł :)

  Spódniczka jest śliczna, zresztą jak zawsze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki:)

   Diva Stretch to bardzo ciekawa włóczka i przydaje się w wielu sytuacjach, gdzie potrzebne są jej elastyczne właściwości.

   Usuń
 3. Fantastyczne połaczenie kolorów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki! Kolorki są fajne i dla małego dzieciaczka w sam raz:))
   A połączenie to wykorzystuję i wykorzystuję i jeszcze pewnie coś w tych kolorkach powstanie, gdyż włóczka bardzo wydajna i zrobiłam z niej czapkę, tuniczkę, spódniczkę, a motki wciąż jeszcze są.

   Usuń
 4. bardzo ladna spodniczke..pozdrawiam ania

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna spódniczka! Ja dopiero zaczynam swoją podróż z drutami, więc mam pytania (wybacz, jeśli z kategorii głupich): robiona jest na drutach z żyłką czyli bez szwu? Od drugiego rzędu w każdym kolejnym dobiera się po jednym oczku po każdym zrobionym oczku czyli podwaja się liczbę oczek?
  Będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedzi!
  Pozdrawiam,
  Magda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na dowolnych drutach. Na prostych lub z żyłką, jak Ci wygodniej, dlatego, że to robótka tam-i-z-powrotem, więc druty na żyłce nie są koniecznie, ale zapewne będą wygodniejsze.
   Tak, w drugim rzędzie podwaja się liczbę oczek.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :)
   Już teraz widzę, że na ostatnim zdjęciu jest spódniczka przed zszywaniem :)
   Co do podwajania liczby oczek, to w drugim rzędzie zrozumiałam, ale pytam czy w każdym kolejnym też dobieramy i podwajamy liczbę oczek? Czy tylko w nieparzystych? Czy co kilka rzędów? Nie mam jeszcze wyrobionej wyobraźni schematowo- wykrojowej :)

   Usuń
  3. Spódniczka nie jest zszywana. Jest zapinana na guziki.
   Podwajamy liczbę oczek, tak jak jest napisane, tylko w drugim rzędzie.
   Mam nadzieję, że pomogłam. Pozdrawiam i życzę udanej spódniczki.

   Usuń
  4. I w kolejnym rzędzie, po podwojeniu oczek, zaczynasz już dziergać wzór. To podwojenie oczek w jednym rzędzie w zupełności wystarcza, do tego, aby spódniczka była falbaniasta.
   Powodzenia!

   Usuń
  5. Dziękuje, pomogłaś bardzo!
   Coś niesamowitego! Byłam przekonana, że trzeba ciągle dodawać oczek żeby wyszła taka falbana! To pewnie też zasługa wzoru. Zabiorę się za nią na pewno jak tylko skończę czapeczkę w kulki :)
   Czy w komentarzach można jakoś zamieszczać zdjęcia swoich prac?

   Usuń
  6. Pewnie, wrzuć link do posta na swoim blogu, albo prześlij do mnie na adres podany w prawym bocznym panelu.
   No to czekam!

   Usuń