czwartek, 29 października 2015

Przetestuj ze mną czapkę




Drogie dziergające czytelniczki i dziergający czytelnicy,

czy macie ochotę na kolejny test?

Tym razem, na troszkę innych zasadach niż zwykłe testy. Bardziej takie wspólne dzierganie niż zwykłe testowanie.

Projekt: czapka w 3 rozmiarach
Włóczka: Sport, najlepsza wełniana, lub z duża zawartością wełny.
Próbka: 20 oczek i 34 rzędy w kwadracie o boku 10cm ściegiem gładkim, przy czym ważniejsza jest ilość oczek, gdyż rzędy będziemy mierzyć w cm.
Ściegi: ściągacz 1x1, Pearl Brioche - czyli brioszka perłowa, ścieg gładki.
Język wzoru: polski.

Test-zabawę zaczynamy w przyszłym tygodniu. Co tydzień będę publikować kolejny etap, każda technika zostanie opisana, lub podlinkowana.
I: Nabranie oczek i ściągacz
II: Perłowa brioszka
III: ścieg gładki
IV: zamknięcie oczek oraz chwost.

Test polega na wyłapaniu błędów we wzorze i opisach. Dlatego waszym zadaniem, oprócz wydziergania swojej czapki, będzie wyłapanie błędów. Zarówno tych dziewiarskich, jak i nie dziewiarskich. Wytknięcie niejasnych miejsc, albo braków w opisie.

Perłowa brioszka, jest bardzo efektowną i również bardzo łatwą odmianą "podstawowej brioszki". Do perłowej brioszki w okrążeniach potrzeba znać:
brk - innymi słowy brioszkowe oczko przerabiane na prawe. A brioszkowe oczko to oczko z narzutem - nic specjalnego.
yf sl1yo - włóczka z przodu, przełóż jedno oczko, narzuć włóczkę na drut. Opis zagmatwany, ale bardzo prosty do wykonania. Przekładamy oczko bez przerabiania (jak do przerabiania na lewo) jednocześnie robiąc narzut nad tym oczkiem.

Zwykle gdy robimy narzuty - robimy je pomiędzy oczkami. Brioszka charakteryzuje się tym, że narzuty robi się nad oczkiem. I takie oczko - wraz ze swoim narzutem to oczko brioszkowe. Takie oczko przerabia się potem albo na prawo, albo na lewo. Czyli jak każde inne zwykłe oczko, z tą różnicą, że to oczko brioszkowe, ma dodatkowo narzut, który też trzeba przerobić. Oczka brioszkowe przerabiane na prawo oznacza się brk, a na lewo brp. I trzeba pamiętać, że różnica między brk i k czyli oczkami brioszkowymi przerabianymi na prawo i zwykłym oczkiem prawym jest tylko jedna - oczko brioszkowe ma narzut, a zwykłe nie. To samo jest z lewymi oczkami. Oznaczenie jednak jest inne, wspomina o tym, że przerabiamy oczko brioszkowe (br) na prawo (k) lub na lewo (p), co daje nam razem brk lub brp.

Nie podaję nazw polskich - ponieważ takich nie znam. Ale może to jest dobry moment, aby zastanowić się nad wprowadzeniem nowych? Np tak:

br - brioszka
p - prawe oczko
l - lewe oczko

br-p - przerób brioszkowe oczko na prawo
br-l - przerób brioszkowe oczko na lewo.

Lub jeżeli macie źródła, gdzie brioszkowe skróty po polsku są opisane, to ja chętnie skorzystam.

Na koniec polecam kurs brioszkowy u Intensywnie Kreatywnej, nam wystarczy pierwsza jego część: Brioszka Początek.
Przy czym u IK polecam każdy kurs, wszystkie są super opowiedziane i opisane, przedstawiane na filmach i zdjęciach. Warto!

Co Wy na to?
Jeżeli jesteście na tak - przygotowujcie już włóczkę w dwóch kolorach!

Pytania?
PS Zapraszam - dajcie znać w komentarzach, czy się przyłączacie.

czwartek, 22 października 2015

Barelka

Wytestowana i opublikowana dawno, dawno temu. Aż nie mogę uwierzyć, jak dawno.
Tym bardziej, że wzmianki tutaj o tym nie było.

Na początku dziękuję przeogromnie moim testerkom, bez których projekt nie mógłby powstać: Jolce, Marzenie, Małgorzacie, Agnieszce, Aurelii, Marii, Agnieszce, Anne, Juli, Anecie, Elwirze, Diane, Claire, Steph, Annie. Przeogromnie wam dziękuję za waszą pracę włożoną w wykonanie swetra, oraz wyłapanie błędów, które u mnie się pojawiły. Dziękuję wam za wasze cudne wersje!

Wszystkie wykonania są do zobaczenia tutaj:

A ja przedstawiam te, co do których do tej pory otrzymałam pozwoleństwo na pokazanie. Oto one.

Wersja Marzeny:


Wersja Anety:


Wersja Aurelii:


Wersja Agnieszki:


Wersja Magłorzaty:


Wersja Marii:


i Agnieszki:


Wersja Elwiry:


A na koniec moja:




Dziękuję wam dziewczyny!

Pozdrawiam,
LadyInYarn

czwartek, 15 października 2015

Irbis

Gdy ją zobaczyłam, zachwyciła mnie od pierwszego momentu. Miła, przyjemna dla oka, z kocim motywem, idealna dla dziewczynek.
Każda wersja tej czapki, którą widziałam jest świetna i nie ma "nieudanych" egzemplarzy. Taki wzór.
Autorką czapki jest Cicha. Jest to wzór płatny, dostępny na Ravelry, a do jutra jeszcze jest w promocji i cena jest niższa o 25%.



W wykonaniu Cichej:




I moim:




Pozdrowienia
LadyInYarn.

poniedziałek, 12 października 2015

Przerwa na dzierganie

To już pół roku! W tym czasie bardzo dużo się działo, bardzo wiele rzeczy się zmieniło.
Powracam i to w nowym składzie, nowej szacie graficznej i z nowymi pomysłami.

Knitting break - Przerwa na dzierganie to wspólne miejsce moje i Cichej. Zaczęło się od wspólnej grupy na Ravelry, a teraz również i tutaj.

Jest to też idealny czas, aby wspomnieć wam o naszym wspólnym dzierganiu "ONLY HATS KAL" na ravelry. Zapraszamy, wpadnijcie, przyłączcie się - tym razem dziergamy tylko czapki - wszystkie czapkowe wzory moje lub Cichej. A ponieważ czapki to szybki udzierg, KAL trwa "bardzo krótko" - do 15 Listopada. Przewidujemy czapkowe nagrody od wspaniałych projektantek, które to projektantki na pewno znacie: Hania, Sylvia i Elena. Więcej szczegółów wkrótce - na naszej grupie na Ravelry.




PS. Nie zapomniałam o Barelce. Nie było postu, podziękowań dla wspaniałych dziewczyn, które zgodziły się go przetestować (dziękuję wam dziewczyny!) i zdjęć.
Dziewczyny, testerki, dajcie znać, czy mogę umieścić wasze zdjęcia na stronie tego bloga. Wybaczcie to ogromne opóźnienie, bo wzór opublikowany już dawno, dawno temu.

Do zobaczenia!
LadyInYarn.