wtorek, 22 grudnia 2015
sobota, 19 grudnia 2015
Biblioteczka dziewiarska - Knitting brioche
"Knitting Brioche: The Essential Guide to the Brioche Stitch" Nancy Marchant
Nancy, to oczywiście guru od brioszki. Swoją pierwszą styczność z tą techniką miała w 1976 roku i od tego czasu intensywnie eksploruje ten temat. Vogue Knitting Magazine wydanie Winter 1992-93 opublikował artykuł w którym Nancy opisuje ten ścieg oraz tworzy do niego skróty i oznaczenia, a także opracowuje kilka wariacji tego ściegu.
Ta książka napisana jest więc przez kogoś, kto nie tylko wykorzystuje ten ścieg, ale również rozwija jego możliwości, wprowadza opisy i przyczynia się do rozpowszechnienia techniki. Jest osobą, która włożyła ogrom pracy tę techniką.
Ta książka to podstawowy/obowiązkowy słownik brioszkowy. Opisuje wszystko. Począwszy od historii ściegu, przez praktyczne brioszkowe porady (np. oczko i jego narzut trzeba traktować jak jedno oczko). Przedstawia skróty dziewiarskie oraz obrazkowe oznaczenia. I co jest również ważne - w książce znajdziemy opis technik używanych wraz z brioszką - czyli specyficzne nabieranie i zamykanie oczek, dodawanie i odejmowanie oczek, zszywanie, a to jeszcze nie koniec. Wszystko poparte jest tutorialami obrazkowymi. W dalszej części znajdziemy ściegi, a jest ich naprawdę bardzo dużo, brioszka gładka, brioszka perłowa, to tylko kropla w morzu opisanych odmian. Książka kończy się częścią zapełnioną brioszkowymi projektami.
Nie jest to pozycja dostępna w Polsce - tak było rok temu, wtedy gdy zdecydowałam się na jej zakup i szukałam tej pozycji w sklepach internetowych. Swój egzemplarz nabyłam na Amazonie. Oczywiście wydanie jest w języku angielskim - w polskim nie ma. Dla osób nie znających języka angielskiego, będzie to pewna trudność, pomimo ułatwienia jakim są obrazki krok-po-kroku opisujące techniki wykonania podstawowych oczek, czy inne powiązane techniki.
Tę pozycję polecam z całego serca. Jako dziergający mól książkowy, fan brioszki - nie obeszłabym się bez niej i prędzej czy później w mojej biblioteczce znalazłaby się na pewno. Pomimo, że często sięgam do źródeł internetowych, ta książka to mój "muszę mieć".
Nancy Marchant wydała także drugą książkę o brioszce, ta dotyczy głónie brioszki dwukolorowej. Dziś jednak o niej nie napiszę, ale na pewno w niedługim czasie pojawi się tutaj.
Nancy można również znaleźć na Ravelry, często udziela się też w grupie Brioche knitters.
Nie zapomnijcie także odwiedzić jej strony: www.briochestitch.com, która jest kopalnią wiedzy o brioszce i w istotny sposób prezentuje wiedzę Nancy w tym temacie.
Pozdrawiam,
LadyInYarn
środa, 16 grudnia 2015
Nowe wzywania
Jakiś czas temu przygotowałam czapkę i komin, właściwie bez jakiś większych planów i oczekiwań względem nich, ot tak, żeby mieć gotowe udziergi na okres zimowy, w końcu odziać pięć głów, czy szyi, to zawsze nie lada wyzwanie. A tyle liczy właśnie nasza rodzinka.
Tak się sprawy potoczyły, że wzór przypadł do gustu dziewczynom z jednej z włóczkowych marek i ostatecznie we współpracy z nimi powstał kobiecy komplet zimowy w postaci czapki, szalika, rękawiczek i komina, który niebawem będzie dostępny na Ravelry. Nim jednak to nastąpi, jak zawsze potrzebuje wsparcia od znajomych dziewiarek, które pomogłoby mi dopiąć wszystko na ostatni guzik.
Niestety ze względu na drobne problemy zdrowotne, które w jesienno-zimowym okresie się pojawiają tu i ówdzie, nieco mało czasu zostało na przetestowanie wszystkich tych elementów, bo zaledwie tydzień. Co prawda na czapkę i rękawiczki zgłosiło się już wielu pomocników, jednak wciąż poszukiwani są kolejni... tym razem na komin. Nie jest on trudny, zrobiony z niezbyt cienkiej włóczki (worsted), więc dzierga się go stosunkowo szybko. Opis przygotowany jest w języku angielskim.
A dostępne rozmiary po krótce przedstawione są poniżej:
Niestety nie mogę wstawić zdjęcia, bo jest to nieco 'tajemniczy' projekt, ale jeśli któraś z Was byłaby zainteresowana, miałaby czas i wolę pomocy, to chętnie takie zdjęcie udostępnię przed podjęciem decyzji, czy chciałybyście pomóc. Po publikacji moi pomocnicy otrzymają kopię wszystkich czterech wzorów. Czy są tu jakieś dobre duszyczki z wolnymi drutami i tymi jesiennymi wieczorami? ;)
Pozdrawiam,
Cicha
Pozdrawiam,
Cicha
sobota, 12 grudnia 2015
Moje czapki
Czapki lubię nosić, ale dopiero od jakiegoś czasu "tak mi się zrobiło". Czapki lubię dziergać - i to właściwie odkąd robię na drutach, jest to niezmienny element.
Lubię mieć dużo czapek w domu, bo skoro już nosić, to najlepiej codziennie inna, albo inna na każdą okazję. Czapki dzierga się szybko. I pora roku którą obecnie mamy sprzyja również ich dzierganiu. Ostatnio popełniłam kilka. Oto one:
Billie hat. Autorką jest nasza Cicha.
Rytmiczna czapka, super łatwe warkocze.
Warm you up hat. Autorką jest... nasza Cicha!
Czapka bardzo prosta, szybka, ścieg baardzo interesujący.
Ostatnia, to czapka, która nie ma imienia i nie ma wzoru. To projekt mojego własnego pomysłu.
Pozdrawiam,
LadyInYarn
Lubię mieć dużo czapek w domu, bo skoro już nosić, to najlepiej codziennie inna, albo inna na każdą okazję. Czapki dzierga się szybko. I pora roku którą obecnie mamy sprzyja również ich dzierganiu. Ostatnio popełniłam kilka. Oto one:
Billie hat. Autorką jest nasza Cicha.
Rytmiczna czapka, super łatwe warkocze.
Warm you up hat. Autorką jest... nasza Cicha!
Czapka bardzo prosta, szybka, ścieg baardzo interesujący.
Ostatnia, to czapka, która nie ma imienia i nie ma wzoru. To projekt mojego własnego pomysłu.
Pozdrawiam,
LadyInYarn
środa, 9 grudnia 2015
Grudzień
W przeciągu ostatnich dwóch tygodni, ukazały się aż trzy nasze nowe publikacje.
Komplet Chrysolithos składający się z czapki oraz komina autorstwa Cichej.
Komin:
Czapka:
Jane opublikowała wzór również na komin.
Leaves of Gray:
A mój projekt to szal.
Motley:
Chciałam was także zaprosić do naszej zabawy - która ruszyła z początkiem grudnia, na naszej grupie na Ravlery: Knitting break - przerwa na dzierganie. Zabawa trwa do końca grudnia, codziennie lub prawie codziennie pojawiają się nowe atrakcje.
Komin:
Czapka:
Jane opublikowała wzór również na komin.
Leaves of Gray:
A mój projekt to szal.
Motley:
Chciałam was także zaprosić do naszej zabawy - która ruszyła z początkiem grudnia, na naszej grupie na Ravlery: Knitting break - przerwa na dzierganie. Zabawa trwa do końca grudnia, codziennie lub prawie codziennie pojawiają się nowe atrakcje.
niedziela, 6 grudnia 2015
Łatwe czapki - czyli Simple w waszym wykonaniu
Dziewczyny, czas na pokazanie waszych wersji!!!
Cykl:
Wstęp
Pierwsza część: Ściągacz
Druga część: Brioszka
Trzecia część: Ścieg gładki
Czwarta część: Zakończenie i chwosty
Zanim do zdjęć przejdziemy, jeszcze parę słów ode mnie.
Nie pokazuję wszystkich czapek, ponieważ część dziewczyn przyłączyła się do zabawy na ravelry po angielsku: TU.
Podpięte wersje do projektu możecie zobaczyć tu:
Cały czas wysyłajcie zdjęcia swoich gotowych udziergów, lub podajcie linki do swoich postów na blogach, jeżeli tylko skończyłyście czapki i macie chęć umieścić je tutaj. Post będzie cały czas aktualizowany.
Wszystkim bardzo dziękuję za wspólne spędzenie chwil, za chęć pobrioszkowania.
I jeżeli zabawa wam się podobała i macie ochotę pobrioszkować ze mną, eksplorując kolejny ścieg - to czemu nie?
Wersja Intensywnie Kreatywnej.
Wersja IwonyM
Wersja od Twórcze Wytwory
Wersja od IwonyW
środa, 2 grudnia 2015
Biblioteczka dziewiarska - Nowe wzory dziewiarstwa ręcznego
W mojej biblioteczce dziewiarskiej znajdzie się miejsce na każdą książkę. Także i na tę pochodzącą z 1954 roku. Bo książka "Nowe wzory dziewiarstwa ręcznego" Heleny Dudkiewicz właśnie w tym roku została wydana, ale w mojej biblioteczce to stosunkowo nowa pozycja, gdyż nabyłam ją zaledwie rok temu.
Wstęp
"Dziewiarstwo ręczne, jedno z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych rzemiosł, zwane popularnie 'robotami na drutach' jest ze względu na swoją użyteczność gałęzią produkcji, której nie należy pomijać w realizacji coraz to lepszego i pełniejszego zaspokajania potrzeb najszerszych rzesz ludności".
Dziewiarstwo ręczne jest ważnym elementem programu nakreślonego przez II Zjazd KC PZPR, a w planie sześcioletnim przewiduje się poważny jego wzrost wynoszący 2,5 raza więcej niż w roku 1949.
"Niewłaściwe metody stosowane dotychczas w produkcji odzieżowej skrytykował w czasie dyskusji na IX Plenum KC PZPR Władysław Matwin, mówiąc: "Za mało jest troski o to, aby wyroby odpowiadały potrzebom i gustom odbiorców, I właśnie dlatego mamy równocześnie braki w rynku i przeładowanie magazynów konfekcją, a na którą nie ma popytu. W rezultacie robimy nie to, co trzeba, nie to czego ludzie chcą. Jeszcze gorzej jest z tymi sprawami w rzemiośle. A przecież produkcja rzemiosła jest nam bardzo potrzebna..."
Wstęp w książce fascynuje, jest zapewne typowym odzwierciedleniem ducha tamtych czasów. Warto go przeczytać w całości, jednak nie z powodu robótek ręcznych.
Książka
jest porządnie napisana. Zanim dotrzemy do modeli, pierwsze rozdziały opisują podstawy modelowania, sposób obliczania poszczególnych wymiarów (np długość ramienia = 1/3 szerokości pleców + 1 cm), oczywiście znajdziemy tutaj też tabele wymiarów, wskazówki praktycznie odnośnie prania, suszenia, prasowania - wciąż aktualne. Spory rozdział traktuje o technikach dziewiarskich, czyli opisuje użyte ściegi w książce, a także określenia i skróty poszczególnych oczek, trochę przestarzałe, ponieważ np nasz "narzut" jest określany tutaj jako "rzut". Warto jednak przyjrzeć się tym definicjom i ich opisom, wykorzystane są ciekawe nazwy np: oczko przerzutowe - oczko zdjąć, następnie przerobić na prawo i przerzucić przez oczko poprzednio zdjęte.
Modele
są ciekawe, te charakterystyczne z lat 50-tych wciąż są przecież noszone i modne. Może i nie wszystkie, ale w większości to eleganckie i klasyczne wykroje. Przekrój modeli jest spory: od damskich, przez męskie, po dziecięce. Nawet znajdziecie tutaj przepis na slipy męskie. Niestety, wszystkie swetry, kardigany, bluzeczki, sukienki itd są zszywane.
Opisy
To nie jest ten styl, do którego dziś jesteśmy przyzwyczajone. Projektanci nas rozpieścili i w swoich wzorach podają kawę na ławę, rzadko zostawiając miejsce, w którym ktoś mógłby się zastanawiać, co trzeba zrobić. W tej książce jest inaczej. Próbka rozliczeniowa jednak jest, chociaż chyba trzeba się domyślać, jakim ściegiem, ale rozpis obejmuje tylko jeden rozmiar.
"Rozpoczynamy robotę od góry. Nabrać tyle oczek na druty nr 2,5, ile wypada z rozliczenia próbki ściegu w 36 cm i dodatkowo 2 cm na zapięcie (w tym rozliczeniu - 90 oczek). Po nabraniu oczek przerabiać obramowanie dekoltu: dwa rzędy oczka prawe, 1 rząd - oczka ażurowe (x 2 oczka razem, 1 rzut x), 2 rząd - narzucić oczko przed drutem x, 2 oczka prawe, 1 rzut x."
Czy domyślimy się o do chodzi? Na pewno, albo i nie. Ale będzie wymagać to głębszego zastanowienia i pewnie wielokrotnie natkniemy się na miejsca, gdzie padać będzie pytanie "o co chodzi?".
Czy polecam? Nie wiem. Jest to na pewno na nasze dzisiejsze czasy spora ciekawostka ale też na pewno coś wartościowego dla siebie tam znajdziemy.
Pozdrawiam,
LadyInYarn
niedziela, 29 listopada 2015
Część czwarta - zakończenie i chwosty
Kolejna niedziela, 29 Listopada czas na kolejną część czapki.
Cykl:
Wstęp
Pierwsza część: Ściągacz
Druga część: Brioszka
Trzecia część: Ścieg gładki
Czwarta część: Zakończenie i chwosty
ZAKOŃCZENIE ORAZ CHWOSTY
SKRÓTY
k – oczka prawe
Okr - okrążenie.
ZAMYKANIE OCZEK
Jeżeli wyrabiasz wersję II przejdź do części przeznaczonej tylko i wyłącznie dla tej opcji, a potem przejdź do części wspólnej zakończenia.
Opcja II
Okr przygotowawcze do zakończenia: k21(23)25.
Opcja I & II
Rozdziel oczka równo pomiędzy dwa druty. Powinnaś mieć po 42(46)50 o. na każdym drucie.
Teraz będziesz zamykać oczka czapki metodą 3 drutów, w taki sposób, aby "szew" tworzący łańcuszek znajdował się na prawej stronie czapki.
Metoda zamykająca oczka trzema drutami: Three Needle Bind Off.
Zobacz też uwagi do tej części na końcu artykułu.
Obetnij włóczkę i wszyj jej końcówki. Utwórz dwa chwosty, po jednym na każdy róg czapki. Blokuj czapkę delikatnie.
CHWOST
Odmierz włóczkę na długość ok 20 cm, nie ucinaj.
Kontynuuj odmierzanie 20 centymetrowych odcinków,
na końcu zaginając włóczkę, bez ucinania.
Kiedy chwost ma odpowiednią grubość, utnij włóczkę
Zawiąż odmierzony chwost w połowie, krótkim kawałkiem włóczki.
Zbierz razem dwie połówki chwosta i obwiąż go u góry,
tuż przy zgięciu,
kolejnym kawałkiem włóczki najlepiej w kontrastowym kolorze.
Wszyj końcówki włóczki pozostałe po obwijaniu chwosta.
Utnij wystające końcówki włóczek
pozostałe po obwinięciu oraz wyrównaj chwost, odcinając końcówki.
Przyszyj gotowego chwosta do czapki,
używając do tego końcówek włóczek, pozostałych po zawiązaniu chwosta w pół.
Jak się okazało, metoda zamykania oczek wykorzystująca 3 druty, była naturalną metodą, po którą sięgnęłyście. Ale i tutaj, nie jest to obowiązkowe. Jeżeli lubicie zszywać - górną część da się zszyć, jeżeli chcecie wykorzystać inne sposoby - to jak najbardziej to uczyńcie. Ponieważ każda metoda jest dobra.
Do tej czapki zaplanowałam zrobić chwosty. Nie pamiętam, czy robiłam je po raz pierwszy, czy może w dalekiej przeszłości już kiedyś coś takiego popełniłam, jednakże, musiałam przeszukać swoje źródła, aby dowiedzieć się jak takiego chwosta należy wykonać. Dlatego ułatwiając sprawę tym, którzy nie wiedzą, krótki tutorial, który pokazuje istotę sprawy.
I na koniec dodaję dwa zdjęcia gotowych już czapek. Ich autorki, już dawno temu je skończyły.
Ten post nie będzie jednak aktualizowany i nowych czapek nie będę do niego dodawać. Za tydzień pojawi się nowy post, gdzie opublikuję wszystkie wasze gotowe czapki, ten przyszły post, będzie tylko dla was, tylko z waszymi wersjami Simple. Także, przysyłajcie, wstawiajcie linki do postów na swoich blogach - ja to wszystko umieszczę w kolejnym poście z tej serii.
Wersja Intensywnie Kreatywnej.
Wersja IwonyM
środa, 25 listopada 2015
Rozgrzej się zimą
Dziś chciałam wam przedstawić komplecik idealny na zimę. Komplet nazywa się Warm you up Set a jego autorką jest Cicha.
Cały komplet robi się baaardzo szybko - jest przeznaczony na grubą włóczkę. Do tego, jest bardzo prosty i nie wymaga skomplikowanych umiejętności. Przy tym wszystkim ścieg użyty tutaj jest bardzo interesujący. Wiem, gdyż sama robiłam czapkę. Niestety ja jeszcze nie posiadam zdjęć mojej czapki, gdyż pogoda skutecznie mi w tym przeszkadza, ale Ania zdjęcia posiada, więc mam co wam dziś zaprezentować.
Zapraszam do oglądania, a także do dziergania:
Próbka: 12 oczek i 20 rzędów - 10x10cm,
Przykładowa włóczka: Alize Superlana Maxi, Alize Superlana Maxi Mosaic,
Wersja językowa: Angielski
A do 27 Listopada Ania oferuje zniżkę 25% na cały zestaw.
Cały komplet robi się baaardzo szybko - jest przeznaczony na grubą włóczkę. Do tego, jest bardzo prosty i nie wymaga skomplikowanych umiejętności. Przy tym wszystkim ścieg użyty tutaj jest bardzo interesujący. Wiem, gdyż sama robiłam czapkę. Niestety ja jeszcze nie posiadam zdjęć mojej czapki, gdyż pogoda skutecznie mi w tym przeszkadza, ale Ania zdjęcia posiada, więc mam co wam dziś zaprezentować.
Zapraszam do oglądania, a także do dziergania:
Próbka: 12 oczek i 20 rzędów - 10x10cm,
Przykładowa włóczka: Alize Superlana Maxi, Alize Superlana Maxi Mosaic,
Wersja językowa: Angielski
A do 27 Listopada Ania oferuje zniżkę 25% na cały zestaw.
niedziela, 22 listopada 2015
Część trzecia: ścieg gładki
Dziś już Niedziela, 22 Listopada przechodzimy więc do trzeciej części testu.
Cykl:
Wstęp
Pierwsza część: Ściągacz
Druga część: Brioszka
Trzecia część: Ścieg gładki
Czwarta część: Zakończenie i chwosty
ŚCIEG GŁADKI
SKRÓTY
MC – kolor wiodący
CC – kolor kontrastowy
Okr - okrążenie.
Opcja I i II
Ta część w całości jest wykonana ściegiem gładkim. W tym miejscu możesz odciąć CC, ponieważ, nie będziesz jej już więcej potrzebować.
Możesz również kontynuować pracę włóczką MC, jeżeli taki jest twój wybór.
Okr 1 CC: oczka prawe do końca okrążenia.
Powtarzaj okr 1, aż cała czapka będzie mierzyć 17(19)21 cm.
I na dziś to tyle. Kolejny odcinek, który miał być ostatni, w przyszłą niedzielę. I wszystko wskazuje na to, że tydzień później pojawi się jeszcze następny - ten prezentujący w całości wasze czapki - czyli wisienka na torcie. A na razie zaglądnijcie do poprzedniej części - mamy już 5 czapek, a każda inna i w innych kolorach. Koniecznie to zobaczcie.
czwartek, 19 listopada 2015
Gift-a-long oraz gift-knitting
Dziś chciałabyśmy was zaprosić do dwóch zabaw. Obydwie są związane oczywiście z drutami, a także z tym przedświątecznym czasem, który praktycznie już jest w naszej świadomości i przygotowaniach - szczególnie w przygotowaniach prezentów dla naszych bliskich.
Obie zabawy są na ravelry, obie zabawy są w języku angielskim.
Elena Nodel to projektantka, która jest jedną z moich ulubionych projektantek ubranek dziecięcych. Ma także swoją markę włóczek Colour Adventures, włóczek ręcznie barwionych. Dodam, że jest to również ulubiona projektantka Ani o czym może świadczyć chociażby to, że Ania zrobiła już 80 ubrań ze wzorów Eleny!
Przechodząc do sedna, Elena organizuje pierwszą z zabaw, do której chciałabym was zaprosić. Na czym to polega? Na dzierganiu. Czegokolwiek, co ma służyć jako prezent. Nie ważne jaki wzór (kto jest jego autorem), jaka włóczka. Oczywiście przewidziane są nagrody, a Elena przez cały czas trwania zabawy przedstawia projekty, które są specjalnie na ten cel ze zniżką (zwykle o 30%) lub przez kilka dni za darmo. Wątek znajduje się tutaj: 2015 Holidays Gift-Knitting with Anadiomena. I nasze wzory znajdziecie w promocji w tej zabawie!
Zabawa już się rozpoczęła i trwa do 20 grudnia. Dołączyć można w każdej chwili.
To przedsięwzięcie zasługuje na słów kilka, angażuje bowiem niezliczoną ilość uczestników i projektantów.:) No dobrze, projektanci są zliczeni i w tym roku jest ich 335 z 30 krajów świata. Od 19 listopada (czyli od 20 listopada od godziny 2:00 polskiego czasu) do 27 listopada (czyli do 28 listopada do godziny 6:00 polskiego czasu), wszyscy uczestniczący projektanci udostępniają od 5 do 20 swoich wzorów ze zniżką 25%.
A w zabawie może wziąć udział każdy, dołączając w dowolnym momencie, przy czym, start, a co się z tym wiąże, narzucanie oczek można zacząć od 20 listopada, od 2:00 (polskiego czasu). Zabawa trwa do końca grudnia. I tutaj przewidziane są nagrody. Jest ich bardzo, bardzo dużo. 2300 wzorów do wygrania, oraz cała lista nagród rzeczowych.
Zabawa toczy się tutaj: Indie Design 2015 Gift-A-Long. Dzierga się projekty projektantów biorących udział w GAL (ponad 15 tys.), przy czym, co jest zapewne istotną informacją, tylko projekty płatne kwalifikują się do nagród. Podczas trwania GALa, będzie mnóstwo zabaw i tutaj już liczy się szczęście, a często i szybkość.
Z tej okazji chciałabym wspomnieć o polskich projektantkach, które biorą udział w tegorocznej edycji.
Cicha - Ania, współautorka tego bloga. Przepiękne warkocze oraz ubrania dla młodych dam.
Just-in - Justyna, specjalizuje się w szydełku i amigurumi. Nie przegapcie tych cudnych maskotek.
Hada131 - Hania - bardzo popularna i znana polska projektantka, specjalizująca się w genialnych pomysłach dziewiarskich.
Lete - Justyna, również bardzo popularna i znana polska projektantka, prowadzi warsztaty na wielu festiwalach dziewiarskich. Pokaźny dorobek fantastycznych pomysłów.
Yellow Mleczyk - Dagmara, autorka wielu świetnych akcesoriów zimowych, jesienno/wiosennych i letnich!
asja - Asja, różnorodność kształtów, kolorów i pomysłów. Cuda.
LadyInYarn - To ja!
Obie zabawy są na ravelry, obie zabawy są w języku angielskim.
2015 Holidays Gift-Knitting with Anadiomena
Elena Nodel to projektantka, która jest jedną z moich ulubionych projektantek ubranek dziecięcych. Ma także swoją markę włóczek Colour Adventures, włóczek ręcznie barwionych. Dodam, że jest to również ulubiona projektantka Ani o czym może świadczyć chociażby to, że Ania zrobiła już 80 ubrań ze wzorów Eleny!
Przechodząc do sedna, Elena organizuje pierwszą z zabaw, do której chciałabym was zaprosić. Na czym to polega? Na dzierganiu. Czegokolwiek, co ma służyć jako prezent. Nie ważne jaki wzór (kto jest jego autorem), jaka włóczka. Oczywiście przewidziane są nagrody, a Elena przez cały czas trwania zabawy przedstawia projekty, które są specjalnie na ten cel ze zniżką (zwykle o 30%) lub przez kilka dni za darmo. Wątek znajduje się tutaj: 2015 Holidays Gift-Knitting with Anadiomena. I nasze wzory znajdziecie w promocji w tej zabawie!
Zabawa już się rozpoczęła i trwa do 20 grudnia. Dołączyć można w każdej chwili.
Indie Design 2015 Gift-A-Long
To przedsięwzięcie zasługuje na słów kilka, angażuje bowiem niezliczoną ilość uczestników i projektantów.:) No dobrze, projektanci są zliczeni i w tym roku jest ich 335 z 30 krajów świata. Od 19 listopada (czyli od 20 listopada od godziny 2:00 polskiego czasu) do 27 listopada (czyli do 28 listopada do godziny 6:00 polskiego czasu), wszyscy uczestniczący projektanci udostępniają od 5 do 20 swoich wzorów ze zniżką 25%.
A w zabawie może wziąć udział każdy, dołączając w dowolnym momencie, przy czym, start, a co się z tym wiąże, narzucanie oczek można zacząć od 20 listopada, od 2:00 (polskiego czasu). Zabawa trwa do końca grudnia. I tutaj przewidziane są nagrody. Jest ich bardzo, bardzo dużo. 2300 wzorów do wygrania, oraz cała lista nagród rzeczowych.
Zabawa toczy się tutaj: Indie Design 2015 Gift-A-Long. Dzierga się projekty projektantów biorących udział w GAL (ponad 15 tys.), przy czym, co jest zapewne istotną informacją, tylko projekty płatne kwalifikują się do nagród. Podczas trwania GALa, będzie mnóstwo zabaw i tutaj już liczy się szczęście, a często i szybkość.
Z tej okazji chciałabym wspomnieć o polskich projektantkach, które biorą udział w tegorocznej edycji.
Cicha - Ania, współautorka tego bloga. Przepiękne warkocze oraz ubrania dla młodych dam.
Just-in - Justyna, specjalizuje się w szydełku i amigurumi. Nie przegapcie tych cudnych maskotek.
Hada131 - Hania - bardzo popularna i znana polska projektantka, specjalizująca się w genialnych pomysłach dziewiarskich.
Lete - Justyna, również bardzo popularna i znana polska projektantka, prowadzi warsztaty na wielu festiwalach dziewiarskich. Pokaźny dorobek fantastycznych pomysłów.
Yellow Mleczyk - Dagmara, autorka wielu świetnych akcesoriów zimowych, jesienno/wiosennych i letnich!
asja - Asja, różnorodność kształtów, kolorów i pomysłów. Cuda.
LadyInYarn - To ja!
niedziela, 15 listopada 2015
Część druga: Brioszka
Dziś już Niedziela, 15 Listopada przechodzimy więc do drugiej części testu.
Cykl:
Wstęp
Pierwsza część: Ściągacz
Druga część: Brioszka
Trzecia część: Ścieg gładki
Czwarta część: Zakończenie i chwosty
BRIOSZKA
SKRÓTY
k – oczko prawe
p – oczko lewe
MC – kolor wiodący
CC – kolor kontrastowy
o. - oczko, oczka
m – marker
sm – przełóż marker
BOR – początek okrążenia
Okr - okrążenie.
brk - brioszkowe oczko prawe. Przerób na prawo oczko, wraz z jego narzutem.
brp - brioszkowe oczko lewe. Przerób na lewo oczko, wraz z jego narzutem.
yf sl1yo - narzut brioszkowy. Przełóż włóczkę na przód robótki, przełóż oczko z lewego drutu na prawy (jak do przerabiania lewego oczka), przełóż włóczkę nad prawym drutem, nad właśnie przełożonym oczkiem. W skrócie - przełóż oczko bez pzerabiania i wykonaj nad nim narzut.
Opcja I - czapka z dwoma paskami po bokach, złożonymi z 3 kolumn lewych oczek.
Opcja II - czapka z jednym paskiem, z tyłu czapki, złożonym z dwóch kolumn oczek prawych.
Ta część czapki wykonana jest ściegiem: Dwukolorowa Perłowa Brioszka. W tej części będą używane dwa kolory MC oraz CC.
Zmień druty na większe (u mnie 3,0 mm). Dołącz włóczkę CC.
Następnie przejdź do wybranej przez siebie opcji.
Opcja I
Następnie: Umieść drugi marker pomiędzy następującymi oczkami: 42-43(46-47)50-51.
Okr 1 CC: p4, *yf sl1yo, p1* powtarzaj pomiędzy ** do m, sm, p4, *yf sl1yo, p1* powtarzaj pomiędzy ** do końca
Okr 1 MC: p3, k1, *brk1, k1* powtarzaj pomiędzy ** do m, sm, p3, k1, *brk1, k1* powtarzaj pomiędzy ** do końca
Okr 2 CC: p3, yf sl1yo, *p1, yf sl1yo* powtarzaj pomiędzy ** do m, sm, p3, yf sl1yo, *p1, yf sl1yo* powtarzaj pomiędzy ** do końca
Okr 2 MC: p3, brk, *k1, brk1* powtarzaj pomiędzy ** do m, sm, p3, brk, *k1, brk1* powtarzaj pomiędzy ** do końca
Powtarzaj okr 1-2 (CC i MC) aż część brioszkowa będzie mierzyć 6(6)7 cm.
Opcja II
Okr 1 CC: k1, *yf sl1yo, p1* powtarzaj pomiędzy ** to 1 o. przed m, k1.
Okr 1 MC: k1, *brk1, k1* powtarzaj pomiędzy ** to 1 o. przed m, k1.
Okr 2 CC: k1, *p1, yf sl1yo* powtarzaj pomiędzy ** to 1 o. przed m, k1.
Okr 2 MC: k1, *k1, brk1* powtarzaj pomiędzy ** to 1 o. przed m, k1.
Powtarzaj okr 1-2 (CC i MC) aż część brioszkowa będzie mierzyć 6(6)7 cm.
W tej części już zaczyna się coś dziać. Zaczynamy nasz ścieg brioszkowy. Przy czym już na samym początku trzeba nam zastanowić się, którą opcję czapki wybierzemy.
Te opcje biorą się stąd - że nie ma dobrego przejścia w tym ściegu pomiędzy okrążeniami.
Trzeba kombinować, bo takie przejście "po prostu", z jednego okrążenia do drugiego nie daje nic dobrego.
I dlatego tej najprostszej nie przedstawiam. Ale jeżeli któraś z was się uprze i stwierdzi, że nie i koniec innej nie robię - to trzeba dać mi znać i dorobimy też tę bez kombinacji - zrobimy zdjęcie i pozostawimy do wyboru.
Opcja pierwsza, to opcja z trzema paskami po bokach, te paski są robione z lewych oczek, dobry pomysł, jeżeli chcemy dodać do tego ozdobne guziki.
Opcja druga, to dwie kolumny z prawych oczek, jedną kolumnę wyrabiamy na początku okrążenia, drugą na końcu. A pasek ostatecznie będzie umieszczony z tyłu na środku czapki.
Zobaczcie na zdjęcia, które przedstawiają te dwa rozwiązania.
Pamiętajcie, przy przechodzeniu pomiędzy okrążeniami - nie naciągajcie nitek, nie krzyżujcie ich.
U Intensywnie Kreatywnej znajduje się świetny kurs brioszkowy, nam wystarczy pierwsza jego część: Brioszka Początek.
Każde okrążenie jest przerabiane dwa razy - raz w jednym kolorze, drugi raz w drugim. Stąd przy oznaczeniach dwa razy pojawia się to samo okrążenie, ale za każdym razem jest oznaczone innym kolorem.
Okr 1 CC: ...
Okr 1 MC: ...
Do dzieła!
Pytajcie, pytajcie, pytajcie, jeżeli tylko coś nie jest zrozumiałe, coś jest niejasne, a szczególnie zgłaszajcie, gdy widzicie błąd!
W pierwszej części pojawił się pierwszy ściągacz, zrobiony przez IwonęM! A wam jak idzie dzierganie?
IwonaM idzie jak burza i już zakończyła drugą część! IwonaM wybrała Opcję II:
Intensywnie Kreatywna również dotarła do końca swojej drugiej części. Poniżej czapka, ale również i wpis na blogu do poczytania tu.
I mamy kolejną wersję od Ivaszki! A ja podglądnęłam, że Ivaszka robi dwie czapki i kombinuje z kolorami. Tutaj podglądnęłam, .
A to wersja od Biety P - po raz drugi jako drugi kolor - melanż. Tym razem melanż kontrastowy. Więcej zdjęć tu. .
Mana.J wybrała niesamowite kolory, które na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że będą się kłócić, a tu proszę, jak ładnie razem ze sobą gadają. Zaglądnijcie do Mana.J .
Pozdrawiam,
LadyInYarn.
Subskrybuj:
Posty (Atom)